Kdaj je čas, da tudi otrok finančno prispeva: Svetovanje za starševstvo
Vprašanje: Živjo. Zdi se mi da me mož želi povsem poneumiti in ne zdržim tega pritiska več. Ker so finančni stroški veliki in oba delava cele dneve, sem dala pobudo, da bi otroci (vsi stari okrog dvajset let) delali. Tako bi razbremenili moža, ki dele cele dneve in mene in bi lahko kaj finančno pomagali in kupili npr. kurjavo. Pred otroci me je poniževal, da morajo zdaj otroci delat za kurjavo, če sem tudi jaz morala takole finančno prispevati, da me ni sram, ko kaj takega rečem?
To je samo en primer kako me ponižuje pred otroci.
Ne vem ali sem jaz normalna ali on nenormalen?
Dela v tujini in če kaj rabim mi napise nazaj po dolgem času ali sploh ne? Ne vem kaj hoče? Je to tiho uničevanje človeka, lastne žene?
Sem v stiski, prosim pomoč.
______________________________________________________________________________________________________
Pozdravljeni,
žal mi je, da se počutite v odnosu ponižani, osramočeni in kot da vas ima partner za neumno. Ker so to kar težki občutki, bi vas najprej povabila k temu, da razmislite, če so ti občutki vam znani že od kje prej in vam jih partner morda samo močno prebuja…?
Vas je kdo morda že sramotil in poniževal v preteklosti?
Po terapevtskih izkušnjah namreč vidimo, da si partnerji v veliki večini namerno ne želijo škoditi, ampak to naredijo nehote, brez takšnega namena, po navadi iz avtomatskega impulza, nerazmišljajoč, kaj to pomeni. To pa verjetno ne zmanjša vaše bolečine ponižanja.
To, da otrokom predlagate pomoč doma je edino razumljivo, saj skušamo otroke vedno vključiti v družinska opravila.
Torej: čutite prav in vas namen je bil ok. Seveda pa je dobro, če o tem vedno najprej govorite s partnerjem in to sporočita otrokom skupaj, ko sta že usklajena in enotna – s tem bi se izognili mnogim težavam.
Partnerja je verjetno skrbelo, ker omenjate kurjavo, morda samo etimološko in ga prestrašilo, ali pa pritisnilo na kak njegov triger. Ampak če bi se morda najprej pogovorili z njim, bi šlo lažje debatirat o tem, kako si on predstavlja npr, da lahko otroci prispevajo z malo dela ali malo denarja.
Vedno bi bilo smiselno preveriti tudi to, kaj on sliši, oziroma kaj vse to zbudi v njem. Ker je njegova reakcija tudi močna in neprimerna, bi bilo za raziskat tudi njegov del.
Ker oba delujeta reaktivno, verjetno hitro vzameta stvari nase – to ne pomeni, da je s kom kaj narobe, le da potrebujeta večkrat vdihnit, predno se odzivata drug na drugega. Če z možem nimata dobre komunikacije, vama svetujem, da se o tem konkretneje in spoštljivo pogovorita in če ne bo boljše, tudi razmislita o strokovni pomoči- partnerski terapiji. Vse dobro!
Komentar je napisala in uredila družinska terapevtka Katja K. Knez Steinbuch.
Najdete nas tudi na Facebooku in Instagramu.
Komentirajte
Se želite priključiti debati?Veseli bomo vaših komentarjev.