Sanjam o bivšem: Svetovanje za pare
Vprašanje: Sem poročena, mama dveh otrok. Z bivšim sva bila v zvezi 4. leta z vmesnim premorom. Z bivšim sva tudi skupaj živela in se na koncu razšla, zaradi njegove prevare. Sedaj sem srečno poročena z drugim partnerjem. Vendar na vsake toliko mislim na bivšega. Predstavljam si kako bi bilo, če bi z bivšim, imela skupaj otroke in podoživljam vse skupne trenutke itd. Zdi se mi, da ga nisem še sploh dokončno prebolela. Razhod z bivšim je bil res grd, sedaj ima tudi on partnerico in enako stare otroke kot so moji. Kako naj si pomagam in grem čim lažje čez to. Partner za te občutke seveda ne ve, ker se bojim da bi dobil občutek, da ni ljubljen.
Hvala za odgovore.
_________________________________________________________________________________
Pozdravljeni.
Kar opisujete, je izjemno močno značilno za tako imenovane soodvisne odnose. Tam se pogosto pojavljajo fantazije, razvijanje spominov ter intenzivno sanjarjenje. In vse to se po navadi dogaja kljub temu, da je spodaj skrita težka bolečina, v vašem primeru celo prevara.
Večina ljudi, ki ne pozna soodvisnih odnosov vas bo težko razumela – ker tole navzven res ne deluje logično. Namreč če veste, da vas je nekdo že prevaral, – pomeni, da ta oseba na neki točki že ni zmogla gojiti spoštljivega odnosa do vas – zakaj bi se vračali v isto stanje?
In če ni bilo tam neke predelave pod strokovnim nadzorom, potem je vse skupaj ostalo na istem nivoju.
Vprašanja za vas torej so:
– zakaj bi si želela v svojem življenju nespoštljivih odnosov?
– Zakaj so vam taksni odnosi sploh privlačni?
– Vas to spominja na vaše otroštvo, kjer ste morali morda podobno prenašati veliko občutkov nepomembnosti in zamenjanosti?
– Kam izpuhtijo bolečina, žalost, jeza, občutek izdajstva? To so samo osnovne usmeritve…
V resnici pa vas moram nujno usmeriti na zdravljenje zgoraj omenjene soodvisnosti, ker sicer se takšna sanjarjenja ne nehajo sama od sebe.
Včasih se soodvisni toliko prepustijo sanjam in jih tudi preizkusijo v živo. V vašem primeru bi to lahko pomenilo izjemno veliko ranjenih odnosov. Preden začnete razvijati taksne ideje, vas toplo spodbujam, da ugotovite, kaj vse je tisto, zaradi česar ta trenutek niste ok. Kaj pogrešate v trenutnem partnerskem odnosu? Kaj je to, kar ste tam imeli in tukaj ni? Kaj je ta anskioznost, ki jo omenjate? Zakaj ste napeti?
Nujno morate najprej ugotoviti, kje ste vi in zakaj ste se znašli tu. Poleg nujne terapije pri terapevtu, ki dela s soodvisnimi odnosi bi vas usmerila v branje člankov in knjig na temo “Codependency” (soodvisnosti). Na spletu najdete online podporne skupine, v tujini… dobre knjige so npr.:
– Zbogom, soodvisnost,
– Ne recite temu ljubezen
– vse od avtorice Sanje Rozman..
Dokler ne ugotovite kje ste, vam priporočam, da varljive misli in sanje nadzorujete. Če boste morda vmes ugotovili, da vas trenuten odnos ne osrečuje, ali pa da se je vas bivši spremenil ali pa celo razšel, potem boste imeli precej drugačno izhodišče. Ampak najprej najdite sebe, ne v drugih – v sebi.
Pogumno naprej!
Komentar je napisala družinska terapevtka Katja K. Knez Steinbuch.
Najdete nas tudi na Facebooku.
Komentirajte
Se želite priključiti debati?Veseli bomo vaših komentarjev.