Sočutno partnerstvo
Drage članice in dragi člani skupine sočutno partnerstvo, toplo dobrodošli!
Odprli ste spletno stran Inštituta Vita bona, kjer lahko najdete terapevtsko pomoč. Eno izmed oblik pomoči nudimo s sodelavci in psihoterapevti (družinski terapevti) v FaceBook skupini sočutno partnerstvo. To je skupina, ki temelji na osnovnih načelih rahločutnih pristopov. Osnovni namen skupine je, da se tega sočutja učimo skupaj in tudi na tak način osebnostno rastemo.
Sočutni pristopi se začnejo že s sočutnim starševstvom. Sočutno starševstvo temelji na uglaševanju starša na otrokove potrebe, na postavljanju varnih razmejitev in na poznavanju razvoja otrok.
V partnerstvu sočutno pomeni, da smo sočutni do sebe in do partnerja. Zato najprej vedno iščemo vzroke situacije našega odnosa v nas samih in tudi v družinskih odnosih z našimi starši. Ko se zavemo (ozavestimo, prečutimo,..) vzrokov svojih občutkov, lahko gradimo bolj zdrave odnose. Sočutno partnerstvo temelji na prenosu vzorcev skozi generacije in na prenosu projekcij, ki si jih dajemo drug drugemu. Varen odnos v SP pomeni, da zmoremo sprejeti odgovornost zase, se zavedati svojih ran, jih deliti z drugim in se tudi na ta nacin povezovati.
V skupini za boljše vzdušje in lažje učenje deluje več administratorjev. Samo FB skupina kljub delujočim strokovnjakom NE NADOMEŠČA strokovne pomoči. Več info o tem malo nižje.
Skupina je namenjena partnerskim temam, kjer iščemo vedno najboljšo možno rešitev in se skušamo zavedati, da smo v konkretnih odnosih z razlogom, zato instant nasveti (npr samo “odidi”) niso dobrodošli. Prav tako niso zaželjeni nasveti, ki spodbujajo, da za ceno odnosa ljudje pozabijo nase. Nobena skrajnosti ni dobra, zato iščemo in rešujemo raje razloge situacije.
Želimo, da ste v vaših komentarjih do vseh članov spoštljivi in sočutni. Ko svetujete anonimnim, se vedno postavite v kožo tistega, ki piše vprašanje in ga poskusite res začutiti v njegovi/njeni stiski. Dobrodošla so tudi vasa iskrena osebna doživljanja partnerskih odnosov. Če vas vprašanje čustveno pretrese, ugotovite najprej pri sebi zakaj je tako, predihajte in šele nato komentirajte. Če vas mika, da bi svetovali, raje postavite vprašanja.
Glavni NAMEN skupine je skupno učenje sočutne komunikacije in ne izmenjava mnenj. Predpogoj članstva je (tudi) pripravljenost učiti se novih načinov.
Nujno pa si preberite še pravila skupine.
***
Vaša ANONIMNA VPRAŠANJA pošiljate na FB kontakt Sočutni Admini – tam smo dejavni vsi mi. Vprašanja lahko objavite na zidu tudi sami, javno – če niso preosebne narave. Če pa so vprašanja vezana direktno na vašega partnerja/otroke, pa zaradi intime, varnih razmejitev in odprte narave FB želimo, da vprašanje postavite anonimno (da ne izpostavite svojih partnerjev brez njihove vednosti). Hvala za razumevanje.
EKIPA Sočutnega partnerstva:
Naši odlični administratorji – moderatorji so: Janez Vidmar,
Apolonija Zupan,
Ivica Kobovc,
Klavdija Slapar
Denis Ališič,
Ana Oberstar,
Natali Prusnik in pa
Špela Adamič, Majda Kuhelj & Praznik Tina!
V skupini imate na voljo tudi več strokovnih moderatork – psihoterapevtk, ki so sicer sodelovale že prej, nekateri pa na novo. Z veseljem vam predstavljam našo ekipo:
Saša Golob, Teja Bandel Castro, Barbara Holcman, Romana Čolić, Brigita Chuuya in Gabrijela Šnajder. In moja malenkost, Katja Knez Steinbuch. Vse smo vam na voljo in v skupini z namenom, da postane skupina še bolj varna in strokovna. Na voljo pa so vam tudi izven skupine, saj vse delujemo kot psihoterapevti.
Če iščete možnost ugodnejše psihoterapije, se obrnite name (lahko preko ZS ali na www.druzinska-terapija.com). *Brezplačne terapije* nudimo parom v hujši finančni stiski, in v odvisnih odnosih – zaradi raziskave doktorske disertacije. Vse terapije pa so za člane skupine sočutno partnerstvo in sočutno starševstvo ugodnejše. Več info na 041609888 ali zs na Druzinska terapija – Vita Bona.
Brezplačne terapije nudijo tudi na ŠRCD, Svetovalnici Moste-Fužine, ugodnejše pa stažisti na FDI.
🆘🆘🆘🆘🆘🆘🆘🆘🆘🆘🆘
Če čutite, da ste zares v STISKI, OGROŽENI ALI SAMOMORILNI,
Preverite tole: https://www.psih-klinika.si/koristne…/klic-v-dusevni-stiski/
In nujno takoj pokličite na pomoč!
Pokličete lahko tudi:
-Telefon Samarijan (116 123)
– Sos telefon za ženske in otroke (080 11 55)
– DRUŠTVO ZA NENASILNO KOMUNIKACIJO (031 770 120)
– VARNA HIŠA (031 736 726)
Skupina ni nadomestilo za strokovno terapevtsko, še manj pa za psihiatrično pomoč, lahko pa v njej najdete oporo in sočutje in kar nekaj dobrih strokovnjakov, ali pa samo nove ideje in usmeritve. V skupini imate objavljeno tudi literaturo za osebno rast. Za vse primere psihopatologije svetujemo čimprejšnji obisk terapevta in psihiatra(!) hkrati. V skupini se lahko obrnete na psihiatrinjo Danielo Fiket Klarić.
Vse člane obvescamo tudi, da smo dolžni kontinuirana nasilja in samomorilnosti ipd reševati, prijavljati– zato bomo vedno preverili kakšno je stanje, pomagali poiskati vire pomoči (preverili suport doma) ipd.
Dodajamo se, da če anonimni ne zmorejo koraka naprej, še vedno pa pišejo v skupino, bomo razumeli takšna pisanja kot klic na pomoč in tudi mi oddali prijave naprej Policiji in ustreznim organom.
V upanju, da skupina zaživi, vas spodbujam, da še naprej pošiljate (anonimna) vprašanja, objavljate svoja mnenja in dvome, zanimive prispevke in tudi dobre izkušnje. Anonimna vprašanja vedno oblikujte tako (sploh kadar pišete o drugih), da zaščitite lastno in partnerjevo identiteto – da vas ne morejo prepoznati. Anonimna vprašanja so sicer skrita, a so javno objavljena v skupini ali na spletu Inštituta Vita bona.
Skupina je bila sprva ustanovljena kot del sočutnih skupin, pod okriljem Janje Urbančič in skupine sočutno starševstvo. V izogib oteženi komunikaciji tudi v tej skupini postavljamo podobna pravila kot v skupini sočutno starševstvo in sicer..
****
PRAVILA SKUPINE:
1.) V skupino so dobrodošli vsi. Zato je dodanjanje novih članov dobrodošlo! Predpogoj delovanja v skupini je poznavanje pravil skupine. V primeru nesočutne komunikacije in kršitve pravil sledijo ukrepi:
manjše kršitve – izbris komentarjev & 1. opozorilo,
2. opozorilo in izklop možnosti komentiranja,
3.večja kršitev (izpostavljanje skupine/kršenje anonimnosti): takojšen izbris.
2.) Izpostavljanje, norčevanje in obrekovanje skupine Sočutno partnerstvo, predvsem poimensko omenjanje ljudi iz skupine Sočutno partnerstvo po drugih skupinah na FB ali kjerkoli drugje je nesprejemljivo,nedopustno in je groba kršitev pravil skupine. PREDPOGOJ za članstvo v skupini Sočutno partnerstvo je stroga diskretnost! V nasprotnem primeru bomo zaradi varovanja zaupnih podatkov ukrepali tako, da bo brez opozorila sledil izbris iz nase skupine.
3.) komentarji so zaželjeni, s predpogojen, da so res socutni. Fokusirajte se na pomoč anonimnim, ne ostalim v zgodbi…bere vas anonimna oseba, ne partner/ka.
4.) Če ne veste, kaj pomeni “sočutno partnerstvo”, postavljajte vprašanja adminom, ne dajajte pa nasvetov! Če ne veste, kako biti sočutni, poglejte komentiranje adminov.
5.) Če čutite bes/nepojasneno jezo, vedno vprasajte SEBE zakaj je temu tako, predihajte, sele potem ubesedite svoje občutke (preden delite nasvete!) – pomirite sebe, da lahko druge.
6.) V komentarjih uporabljajte spoštljivo in pozitivno komunikacijo (brez negativnih OMG, WTF, ???, !!!, …), brez krivdanja, sarkazmov In cinizmov, nenavadnih namigovanj ali neprimernih vulgarnih opazk.
7.) Komentarji, ki bodo žaljivi ali ne bodo v skladu s Sočutnim partnerstvom bodo izbrisani, avtor bo med komentarji opozorjen.
8.) Člani, ki bodo (namensko) kršili pravila, bodo po 1x opozorilu izbrisani. Člani, ki imajo težave s sprejemanjem pravil, bodo izbrisani.
9.) Če ne poznate sočutne rešitve ali ne zmorete sočutnega odziva, NE komentirajte. (Komentarji kako ste vi ukrepali niso zaželeni, če niso v skladu z načeli Sočutnega partnerstva.)
10.) Če niste prepričani, ali je Vaša rešitev v skladu s Sočutnim partnerstvom ali ne, to zapišite, zastavite vprašanje in ne podajajte trditev.
11.) Preden zastavite (anonimno) vprašanje, preverite z lupo, če morda na takšen način najdete odgovore na Vaša vprašanja.
12.) Če se bodo v kakšni pereči temi, v kratkem času zvrstili neprimerni komentarji, bo tema zaprta za komentiranje.
13.) Svoje izkusnje zaupajte javno, toliko kolikor vam je ok. Pisanje “več na zs” ni zaželjeno, ker ne vemo, ali ponujate osebno zgodbo ali kakšno nestrokovno svetovanje.
14.) V skupini spodbujamo strokovno preverjeno pomoč, vse ostale alternative pa so lahko zgolj dodatek. Predvsem v primeru psihopatologije oziroma vprašanj psihiatrije.
15.) Kakršnokoli oglaševanje je brez predhodnega dogovora prepovedano. Če imate tovrstne želje, se obrnite name.
V upanju, da ste uspeli prebrati do konca, želim vsem adminom in vsem članom prijetno sodelovanje, vse pa še enkrat spodbujam, da čimbolj uporabimo skupino za skupno rast, vseh nas.
Voditeljica skupine Sočutno partnerstvo,
Katja Knez Steinbuch
Komentirajte
Se želite priključiti debati?Veseli bomo vaših komentarjev.